לאהוב עד כלות 7.4.16

הגעתי לשדה התעופה בשעה 08:20 ולכן מגיע לי לייק, אבל אם אתם אוהבים אותי באמת , כדאי שתדעו שאתמול בערב אכלתי במסעדה מדהימה, דג שאיננו מקנה אף לא דירוג פעוט של כוכב מישלן זוהר ויוקרתי. לייקו בבקשה והביעו יחד איתי את מורת רוחי. רצוי שתשתפו. כדאי לכם ולחברים של החברים שלכם לדעת. הדג הזה ממש לא שווה טעימה . זה חשוב לא פחות מפרסום ביטול מתווה הגז על ידי בג"ץ.

קלות השיתוף והחיבור ההיסטרי למילים ותמונות ברשתות החברתיות הפכו זה מכבר לנכס עתיר ממון ורגשות, הבעת דעות ושיפוט מהיר. הקשה קלה ואתה בפנים, נספר בצוותא עם עשרות אחרים החושבים בדיוק כמוך, השועטים בחיוך בלתי נראה בדרך אל היעד הנכסף, כמות לייקים מצופה. כמה שיותר , עדיף.

עשה לי לייק ואני לך, שהרי אנו ערבים זה לזה, דוגלים באהבת חינם וסיוע לזולת, מה עוד שאין זה כרוך במאמץ רב מידי. זה קל ופשוט. ואהבת לרעך כמוך, זה כלל גדול בתורה המוכיח את עצמו שנים רבות. אז למה לא?

תרבות הלייק הפכה זה מכבר לתופעה חברתית ממנה ניתן ללמוד או שלא, על תחומי עניין, מערכות יחסים, העדפות, ביקורת, טעם אישי. משיכת מקלדת קטנה, מייתרת את הקולמוס, השיח והמבט הישיר בעיניים. קצר ופשוט, מהיר וקולע.

אותי מעניין הצורך לתת חיזוק וירטואלי ויותר מכך, הכמיהה לקבל אותו קבל פייסבוק ועולם ולהאמין שאכן הוא ניתן ביושר רב, לאחר מחשבה מעמיקה, בדיקה מקפת, אהדה אמיתית. לחיצה קטנה על המקש מבטיחה חיי עד ושיפור מתמיד של הביטחון העצמי הזקוק כנראה לתמיכה בלתי פוסקת.

אינני מלינה חלילה על האמת והצורך לפרגן, הראויים להערכה רבה, אלא על המשמעות העמוקה הכרוכה בהגעה להישגים אישיים ו/או עיסקיים במהירות הלייק. לא קבלת די , הווה אומר שזה לא מספיק מעניין, יצירתי, משכנע, מועיל. שנה מדיניות, חשב מסלול מחודש וצא לדרך חדשה, אולי חשיבתך, מקורה בטעות אחת גדולה.

אנשים אוהבים כנראה להאמין ללייקים שהם מקבלים. לפעמים קצת פחות, לעיתים קצת יותר, זה עושה להם את זה. גם לי האמת, לפעמים. צילומים יפים זוכים ללייקים רבים וגם למדתי שסיפורים על ילדים גורפים גם כן, לא מעט קולות דוממים של לייקים.  בעלי חיים, סיפורים הזויים, בקשות עזרה מקבלים לייקים המאופיינים ברחמים וחסד, חמלה והבנה של הזולת. עם סגולה אנחנו, יאמר לזכותנו. רחום וחנון.

בימים של מתח, חדשות קשות לבקרים, הקצנה דתית פונדמנטליסטית בעולם, הגיגים על סדר הפסח הקרב ובא ועוד כל מיני, לא יזיק לשבת בבית בשקט מול המחשב . להמתין בנחת לישועה, מילה טובה ולקבל בטחון באשר לעשייה האישית, המקצועית, המשפחתית, הלאומית ומה לא בעצם.

לחכות ללייק ועוד אחד מאנשים שאנחנו לא מכירים והם לא אותנו. כי מה זה משנה בעצם.

ואם אין לנו מחשב, או חיבור לרשת חברתית כלשהיא, אולי גם חוסר רצון להיות שם בלי שום קשר לכלום,אפשר פשוט להיפגש, לדבר ולהסתכל בעיניים.

מבט אחד ישיר שווה ערך לעשרות לייקים דוממים.

מבט מעמיק וחברות אמת. מפגש על כוס קפה ואהבת חינם אמיתית שאיננה עולה פרוטה. שווה ולא יקר. מחמם את הלב ויותר מכל הכי אמיתי שיכול להיות.