הם שקופים 16.1.16

הם אינם מחבבים את הממסד, הוא גם לא ממש מחזיר להם אהבה, תקועים לו כמו עצם בגרון עמוק פנימה, מבלי יכולת לחלץ אותם לכוון כלשהוא -  כלפי חוץ או לכוון הים, אליו זורם כל מה שמיותר.

"הם" גוף שלישי נסתר, ילידי הארץ, או כאלו שעלו מאי שם, מתוך תקווה לממש חלום ישן ולסייע ביבוש של ביצה או שתיים בארץ הזו.

הם משלמים מיסים, חלקם שירת בצה"ל, אחרים לא, מסיבות כאלו ואחרות, החלו את דרכם במעברה, הסתגלו לתרבות חדשה ויכלו לה. הם אוהבים לגור כאן למרות שאין להם ממש תקווה.

הם חיים בידיעה שהם בלתי נראים, אף אחד לא סופר אותם.

שקופים במלא מובן המילה.

כמי שחי במדינה שלנו, הווה ידוע שסבך הבירוקרטיה , מפותל להחריד, קשה להתמצאות, מתיש ולא ידידותי בעליל. קל מאד להתייאש ולוותר.

כולנו כאזרחים חווים זאת השכם והערב, בכל תחום, נושא או עניין הקרוב ללבנו, או רחוק ממנו, כזה הדורש טיפול או בירור, החזר כספים או מיצוי זכויות.

זה קשה, לא כל שכן כשהנך אזרח קשה יום, חולה, קשיש, מוגבל או סתם נטול רצון עז להיאבק בתחנות רוח כל עוד נשמה באפך.

אני פוגשת אותם מידי יום וליבי יוצא אליהם. חסרי אונים, עייפים, נטולי אמון.כמו רבים מאיתנו.

מעניין לדעת כיצד הפך השירות הציבורי האמור לספק מענה הולם לאזרחים לכזה שאנו "עובדים אצלו" ולא להפך.

בצעת עסקה ורצית לבטל? המתן ותענה לפי התור. קרתה טעות בחיוב החודשי שלך? אנא נסה להתקשר ותוכל להיווכח שמענה קולי יקדם את פנייך בברכה, באמצעותו תוכל לנוע מאחד לשני במשך דקות רבות, ללא צורך בפעילות גופנית מואצת. רצוי שתעשה זאת בישיבה ארוכה ובלתי נינוחה על הכורסא בבית. זה יקח הרבה זמן.

מבצעים חסרי מנוח הינם בעלי תאריך תפוגה, אז המחיר עולה פלאים ואין מושיע. חפצת בבירור לגבי הטבת תנאי התשלום? שלם תחילה ואחר כך נדבר ונראה מה אפשר לעשות, אם בכלל.

צריך סבלנות אין קץ, כח נפשי ויותר מכל יכולת התמדה מדהימה כדי להצליח ולקבל משהו חזרה. כסף ששולם בטעות, חיוב מיותר, מוצר פגום שיש להחליפו. נכון, ישנם יוצאים מן הכלל, הם לא רבים.

אלו שכן ראויים למלא ההערכה , גם הטכנאים שמגיעים בזמן ובשעה שקבעו איתך. הם יוצאי דופן. אנחנו מצדיעים להם, הם בבחינת צדיקים.

אנו מתרגלים לזה. מופתעים כל פעם מחדש וממשיכים לקבל את המצב בהעדר ברירה.

חנה המתינה בתור לרופא מומחה, מזה מספר שבועות. כשהגיעה תורה , שלא בשעה היעודה, אלא באיחור מה, ראתה היא את הרופא יוצא ולא שב. בירור קל העלה כי ישנה תקלה במכשיר הרפואי המצוי במשרדו, אך הוא לא טרח להודיע או להישיר מבט אל עבר עדת הממתינים בפתח חדרו. שיחכו ורצוי שישתקו. הוא ישוב מתי שהוא.

רחל אשר לא יצאה מביתה מזה חמש שנים, עקב נכות קשה, בקשה שמרפאה בעיסוק תגיע אליה על מנת להכין חוות דעת באשר לניידותה. היא לא נענתה, אלא הופנתה הלאה והלאה. היא משלמת את דמי הקופה שנים רבות. אז מה.

דוד חוייב עבור קניית טאבלטים ופלאפונים לילדיו, בסכום גבוה יותר ממה שסוכם עימו. פניותיו עלו בתוהו. צריך לברר, לבדוק ואחר כך לראות אם החזר אפשרי בכלל. שימתין.

הם לא יודעים מה לעשות, מה להגיד. אין להם פייסבוק, גם לא אינטרנט.

הם עייפים מהחיים ומהכספים המבוזבזים לעיתים על לא עוול, מאלו המגיעים להם , אך קצרה דרכם אל הבנק, הם מוטרדים מבעיות בריאות ורוצים שמשהו יתייחס אליהם בכבוד, כי הם בני אדם. רוצים רק שיקשיבו להם, ינסו להבין.

מדינה עתירת מוחות וטכנולוגיה, כזו המסייעת בעתות משבר למדינות נפגעות רעש ושאר אסונות, לא רואה כל כך את עניי עריה.הם כל כך שקופים, אי אפשר להבחין בהם.

אף אחד לא קם. מן הראוי לעשות מעשה. פחות תספורות לטייקונים, יותר חמלה למי שזקוק לה באמת.

אנשים שקופים רוצים שיראו אותם, כי יש להם שמות ופנים. חלומות ורגשות.